KENDİMİZİ YÖNETMEK

 

Kendi kendimizi yönetebilmenin genel şartı önce kendimizi tanımak, duygularımızı bilmek, özeliklerimizin farkında olmak, yapabileceklerimizi belirleyebilmek ve bunlara göre hareket edebilmektir.

Öncelikle hayatımızı planlamalıyız. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık planımız olmalıdır. Zaman yönetiminin en önemli kuralı plan yapabilmek ve uygulayabilmektir. Kendimize göre oluşturduğumuz bu plana göre hareket etmeliyiz.

Plan yapmak hataları azaltır ve hatalara yer vermeyecek şekilde ilerlememizi sağlar. Bize yol haritası sunar, gideceğimiz yönleri belirler. Başladığımız ve bitireceğimiz noktayı görmeyi sağlar.

Kararsızlık önemli bir hatadır.  Kararsız bir yolcuyu herkes kendi yönünde götürmek ister. Başkalarını size katacak bir kararlılık içinden olmazsanız siz başkalarına katılırsınız. Boş bırakacağınız her alan, başkalarının hareket alanı olacaktır.

İnsanlarla ilişkilerimizde nasıl bir yol takip edeceğimize karar vermeliyiz,  bir karar aldıktan sonra tavizsiz uygulanmalıdır. İnsan ilişkilerindeki doğru belirleyemediğimiz rotalar kendi üzerimizdeki hâkimiyetimizi tehdit eden en ciddi hatalardandır. Uygun olmayan kararlar gelecekteki hayatımızın şeklini olumsuz olarak değiştirecektir.

Sürekli çalışma içinde olmak doğru değildir. Ailemize, sevdiklerimize, dostlarımıza, akrabalarımıza, zaman ayırmalıyız. Günümüzün bir kısmını oluşabilecek sıkıntılar için boş bırakmalıyız. Kendimiz için her gün en az otuz dakika zaman ayırmalıyız.

İnsanlara verdiğimiz kadarını alırız, kendimizle barışık olursak toplumla da uyum içinde oluruz. Hepimiz birbirimizi etkiliyoruz, o zaman neden olumlu etkilemeyelim? İnsanlara gül sunalım, bizim elimizde de gül kokusu kalsın.

Dilimizi tatlı kullanalım insanlara sevgi dağıtsın. Yunus Emre’nin dediği gibi; “sevelim sevilelim”. İnsan ilişkilerinde anlayış, gülümsemek, sevgi, sabır, nezaket, hoşgörü düsturumuz olmalıdır.

Kendimizi yönetebildiğimizde; ailemize, çevremize,  topluma, millete ve devlete de yararlı oluruz. Ülkemiz için olumlu bir adım atmış oluruz.

Sevgi ve hoşgörü içinde yaşayabilmeniz dileğiyle…

MURAT ERTAN

EĞİTİM BİLİM UZMANI

İLETİŞİM UZMANI