TAKDİR VE İLTİFAT  

 

Övgü ve takdir insanların hoşuna gider. Yaşımız kaç olursa olsun övgü sözleri bizi mutlu eder. İnsanların yaptığımız işleri takdir etmesi, güzel sözlerle bahsetmesi bizi mutlu eder. Günlük iş sıkıntısı, hayatın zorlukları, stres yüzünden, çok az iltifat ve takdir sözlerini kullanıyoruz.

Toplumdaki insanlar birbirlerini etkiler; olumlu düşünce, sevgi ve takdir sözleri arttıkça insanlar da birbirlerine daha hoşgörü ile yaklaşacaklardır.   Toplum olarak iltifat etmekten çekiniyoruz. Birisine iltifat etsek, şımaracağını düşünüyoruz. Bu düşünce bizi ve toplumumuzu da olumsuz etkilemektedir. Eşimiz, oğlumuz, kızımız, öğrencilerimiz, sevdiklerimiz, dostlarımız mutlu olsun ve güzel duygular artsın. İnsanlara önemli ve özel olduklarını hissettirelim.

Evde annemize, babamıza, eşimize, yavrularımıza, komşularımıza; iş yerinde çalışanlarımıza, amirlerimize, memurlarımıza, birlikte çalıştığımız insanlara; okullarda öğretmenlere, idarecilere, öğrencilerimize iltifat edelim… Sonra olumlu etkilerini görelim…

“Bu gün ne kadar güzel giyinmişsin, saçların ne güzel olmuş, kravatın çok hoş, ayakkabıların, çantan ne kadar güzel, gülümsemen çok güzel, senden olumlu enerji aldım diyelim.

İnsanlar birbirlerini etkiler, biz insanları mutlu edersek onlar bizi mutlu edecektir. Aynaya gülerek baktığımızda aynadaki görüntümüz de bize gülecektir. Toplumdaki insanlar da birbirlerine gülümseyerek, hoşgörüyle baktıklarında toplum huzuru ve uyumu artacaktır.

Takdir ve iltifatı ne kadar artırırsak toplumdaki hoşgörü ve anlayış iklimine de katkıda bulunuruz. “Üzüntüler paylaşıldıkça azalır, sevgiler paylaşıldıkça çoğalır”  sözünden hareketle; iltifat ve takdirin artması dileğiyle…

İltifatın olumlu etkileri:

Sevginizi gösterir,

Motivasyon kazandırır,

Kuvvet ve moral verir,

Gülümsemeyi artırır,

Değer oluşturur,

Huzur verir,

Sihirlidir,

Moral verir,

Güç kazandırır,

Dinç tutar,

Bedavadır,

Sağlıklıdır,

Hastalandırmaz,

Tedavi edicidir,

Etkisi büyüktür,

Size değer katar,

İyi niyetinizi gösterir,

Paylaşımı artırır,

Olumlu etkisi vardır,

İletişimi olumlu etkiler.

MURAT ERTAN

EĞİTİM BİLİM UZMANI

İLETİŞİM UZMANI